Czy warto – uczyć się języków?

Sporo pisałem ostatnio o błędach w tłumaczeniach, analizując genezę pomyłek i ich skutki, więc czas na świeższy temat.Dzisiaj o nauce języków obcych, czyli czymś, co każdy tłumacz robił w dzieciństwie zamiast iść na podwórko. Tak przynajmniej może się wydawać, bo co robił skrzypek w wieku cielęcym?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi uczy się jakiegoś języka obcego -często już kilka języków to standard. Jedni zapisują się do szkół językowych, inni na lekcje indywidualne, jeszcze inni zgłębiają tajniki języków obcych samodzielnie. Najwięcej entuzjastów ma dziś oczywiście język angielski, ale nie brakuje też chętnych na naukę niemieckiego, hiszpańskiego, a nawet szwedzkiego czy japońskiego.

nauka języka szwedzkiego

Rynek wydawniczy pęka w szwach od przeróżnych materiałów do nauki języków. Z drugiej strony, w Poznaniu znajduje się bardzo wiele biur tłumaczeń, a w każdym z nich czekają na nas nie tylko tłumacze języka angielskiego, ale też mniej popularnych języków, takich jak ukraiński. Nie ma więc wątpliwości, że języki obce są bardzo ważnym elementem naszego życia.

Nauka, czy to się naprawdę opłaca?

Ktoś mógłby powiedzieć, że we współczesnym świecie nauka języków obcych nie ma już racji bytu. Powstają coraz bardziej zaawansowane programy i aplikacje, które wykonają za nas natychmiastowe tłumaczenia, nawet całych tekstów. Jednak nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, że żaden komputer ani program nie zastąpi człowieka, zwłaszcza w codziennej komunikacji.Pisaliśmy o programach w tłumaczeniach.

oprogramowanie tłumaczenia

Każdy tłumacz języka angielskiego, czy jakiegokolwiek innego zgodzi się, że nowoczesne technologie mogą być bardzo pomocne w wykonywaniu translacji, ale z pewnością nie przydadzą się komuś, kto nie umie powiedzieć ani słowa w danym języku.

Co zyskamy ucząc się języka obcego?

Języki obce przydają się nie tylko w podróży zagranicznej oraz w kontaktach z obcokrajowcami. Każdy potencjalny pracodawca spojrzy na nas przychylniej, jeśli w naszym CV zadeklarujemy znajomość jakiegoś języka obcego, a już tym bardziej, jeśli będzie tych języków kilka. Poza tym nauka języka poszerza nasze horyzonty, ucząc się poznajemy inną kulturę i inny sposób myślenia. Również nasz mózg na tym skorzysta – nauka języka obcego to świetny trening dla umysłu, ćwiczenie kreatywności czy umiejętności rozwiązywania problemów. Nie na darmo stosuje się naukę języków przy leczeniu otępienia starczego, a żelaznym punktem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest lektorat!

A jeśli potrzebujemy profesjonalnego tłumaczenia, zawsze warto zwrócić się do biura tłumaczeń w Poznaniu i skorzystać z pomocy tłumacza angielskiego lub innego potrzebnego nam akurat języka.

Jestem tłumaczem angielskiego, choć z wykształcenia muzycznego to nie wynika, nie tłumaczy translatoryki także tytuł inżyniera informatyki. Zamiłowanie do języka Brytyjczyków najwyraźniej wzięło górę.

Tłumacz techniczny angielskiego

Jestem tłumaczem angielskiego, choć z wykształcenia muzycznego to nie wynika, nie tłumaczy translatoryki także tytuł inżyniera informatyki. Zamiłowanie do języka Brytyjczyków najwyraźniej wzięło górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.