Ciekawostki techniczne stały się faktem

Tłumacząc teksty i dokumenty techniczne z języka angielskiego na polski nieraz mam ochotę popisać na temat ciekawostki techniczne w tłumaczeniach. Bo zbiera się całkiem spore lapidarium , a może vademecum, jeśli uporządkować sprawy alfabetycznie.

Przykładowo, przy okazji debaty nad napędem elektrycznym i jego opłacalnością, zwłaszcza w kontekście żywotności baterii elektrycznych i ich późniejszej utylizacji ( vide: pierwiastki i metale ciężkie w bateriach) ktoś poruszył temat pojazdów poruszanych za pomocą sprężonego powietrza. Istnieje firma – bodaj we Francji – produkująca takie pojazdy i starająca się o wdrożenie produkcji na przemysłową skalę. Motor Development International (MDI) to właśnie ta francuska firma, która porozumiała się z TATA w celu uruchomienia produkcji wielkoseryjnej.

Polski wynalazca odkrył napęd pneumatyczny

A to właśnie Polak Ludwik Mękarski  był wynalazcą, który 140 lat temu opracował i opatentował swój pomysł napędu pojazdów mechanicznych za pomocą sprężonego powietrza. Bazując na jego pomyśle w kilku miastach Francji powstały regularne linie tramwajowe z napędem pneumatycznym! W Paryżu i  Nantes kursowały tramwaje pneumatyczne, które w ciągu 34 lat funkcjonowania linii przewiozły 12 milionów pasażerów!

samochód na sprężone powietrze(źródło: YT)

Pomysł może rozśmieszyć poniektórych, bo jak ma wyglądać taki pojazd. Ano , tak samo jak pojazd elektryczny, lecz w miejsce pełnych toksycznych chemikaliów i mało wydajnych akumulatorów wstawmy elegancką butlę ze sprężonym powietrzem, wykonaną dajmy na to z nowoczesnego kompozytu o wielkiej wytrzymałości. Powietrze nie waży! Butla też niezbyt wiele! Polecam.

Badania NDT? – proszę, oto polski wynalazek!

Tłumacząc dokumentację techniczną badań nieniszczących, jakże popularnie stosowanych w przemyśle, zarówno w technologii ultradźwiękowej jak i rentgenowskiej, natrafiłem na kolejne polonica. Mianowicie chodzi o polski wynalazek z dziedziny UDT.

Pierwszy na świecie grubościomierz ultradźwiękowy (pierwotnie ze wskaźnikiem zegarowym) został opracowany, skonstruowany i wyprodukowany w Polsce 1967 roku przez zespół technologów z Urzędu Dozoru Technicznego w Katowicach, pod kierownictwem mgr inż. Wernera Sobka. Niedługo potem – na podstawie informacji technicznych uzyskanych z Polski – grubościomierz ultradźwiękowy został wyprodukowany przez niemiecką firmę Krautkramer, która upowszechniła ten polski wynalazek na światowych rynkach. Ciekawe, czy ktoś o tym pamięta?

Jestem tłumaczem angielskiego, choć z wykształcenia muzycznego to nie wynika, nie tłumaczy translatoryki także tytuł inżyniera informatyki. Zamiłowanie do języka Brytyjczyków najwyraźniej wzięło górę.

Tłumacz techniczny angielskiego

Jestem tłumaczem angielskiego, choć z wykształcenia muzycznego to nie wynika, nie tłumaczy translatoryki także tytuł inżyniera informatyki. Zamiłowanie do języka Brytyjczyków najwyraźniej wzięło górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.